به گزارش خبرخودرو، نایب رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده گفت: افزایش هزینه اسقاط از 55 هزار تومان به 100 هزار تومان زیرساخت قانونی و کارشناسی ندارد و مراکز اسقاط در راستای لغو این مصوبه از طریق دیوان عدالت اقدام خواهد کرد.

داوود کریمی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص مصوبه هیات دولت مبنی بر افزایش هزینه اسقاط خودروهای فرسوده و واریز آن به حساب وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در سنوات گذشته هزینه اسقاط با مبلغی معادل 550 هزار ریال تعیین شده بود که در حال حاضر بر اساس این مصوبه به یک میلیون ریال افزایش یافته است.

وی افزود: در سال 92- 91 افزایش هزینه اسقاط به دلیل مغایرت با قوانین حذف گردید زیرا در ردیف بودجه و سرفصل‌های واریزی به حساب خزانه تعریف نشده بود؛ بنابراین بر اساس قانون، اخذ هیچ نوع مبلغی از اشخاص حقیقی و حقوقی به صورت خارج از سیستم دولت تجویز نشده است.

نایب رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده گفت: این تصمیم بر اساس پیشنهاد سرپرست ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور بدون هیچ مبنا و زیرساخت کارشناسی به هیات دولت مطرح شده که پس از آن به مرحله تصویب فوری و ابلاغ رسیده اما تصمیمی کاملا غیرقانونی است که به ثمر نخواهد نشست.

کریمی با بیان اینکه از طریق دیوان عدالت اداری برای لغو این مصوبه اقدام می‌نماییم، گفت: دولت تاکنون هیچ امتیاز و تسهیلاتی را به مراکز اسقاط اختصاص نداده به عنوان مثال هزینه‌‌ای را متحمل شود تا رونق به کسب و کار این مراکز برگردد و سپس در راستای تامین هزینه‌ها مبلغی را از مراکز اسقاط دریافت نماید.

وی در خصوص تسهیلات در نظر گرفته شده با نرخ سود 9 درصد برای مالکین خودروهای سنگین و فرسوده است، گفت: تیراژ نوسازی بسیار پایین است که ممکن است ناشی از کاهش تولید به دلیل کاهش واردات قطعه، محدودیت‌های تحریمی و محدودیت‌های منابع مالی و بودجه‌ای باشد.

نایب رئیس انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده ادامه داد: با وجود توقعی که از اسم پرطمطراق ابرپروژه نوسازی ناوگان سنگین داریم و دو، سه سال است که در هیات دولت، مجلس و محیط زیست می‌چرخد، هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. به نحوی که در عمل خودروهای نوسازی شده هنوز به 100 عدد دستگاه نیز نرسیده و با 75 هزار خودروی فرسوده موجود در داخل کشور قابل مقایسه نیست.

کریمی در خصوص تحویل 200 دستگاه طی روزهای آینده گفت: با توجه به اینکه تامین گواهی اسقاط از طریق انجمن صنفی صورت می‌گیرد، در حال حاضر در خصوص نوسازی ناوگان سنگین از جمله کامیون، تقاضایی بابت صدور 200 گواهی از مراکز اسقاط نشده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ثبت‌نام در سامانه راهداری بسیار صورت گرفته اما درعمل خودرویی به عنوان جایگزین خودروهای فرسوده تحویل نشده و ماموریتی نیز به مراکز اسقاط سپرده نشده است.